DAF har startet produksjonen av XG Electric og XG+ Electric

YrkesBil-redaksjonen
yrkesbil notis

DAF har startet serieproduksjonen av de elektriske modellene XG Electric og XG+ Electric ved fabrikken i Eindhoven. De nye modellene er utviklet for lengre transportoppdrag og utvider produsentens elektriske lastebilprogram, som nå spenner fra 12-tonns XB Electric til de største trekkvognene.

Den første bilen som leveres er en XG+ Electric trekkvogn med en effekt på 350 kW (480 hk), som går til den tyske logistikkbedriften Hellmold & Plank. Selskapet har allerede flere elektriske DAF-lastebiler i drift og benytter også PACCARs ladeutstyr.

XG Electric og XG+ Electric bygger på samme elektriske drivlinje som XD Electric og XF Electric, som nylig ble kåret til International Truck of the Year 2026. Modellene leveres med PACCAR EX-D2 elektrisk drivlinje med effekter fra 270 til 350 kW (370–480 hk) og et maksimalt dreiemoment på 2.400 Nm.

Bilene kan utstyres med opptil fem LFP-batteripakker, noe som ifølge DAF kan gi en rekkevidde på over 500 kilometer, avhengig av bruksområde. XG og XG+ har dessuten førerhus med et innvendig volum på opptil 12,5 kubikkmeter, utviklet med vekt på komfort under langtransport.

Powered by Labrador CMS