Onspot har reddet mange ut av knipa på glatte norske vinterveier. Med en ny løsning som snart lanseres vil selskapet hjelpe enda flere.

Onspot med ny løsning for lette kjøretøy

I dag utvikler Onspot løsninger for både tunge og lettere kjøretøy, og selskapet opplever økende interesse fra nye markeder og kjøretøysegmenter. Senere i år lanserer de en ny løsning tilpasset lettere kjøretøy som varebiler, ambulanser og minibusser.

Publisert

Mer uforutsigbart vintervær, høyere krav til oppetid og økt fokus på sikkerhet gjør automatiske snøkjettinger mer relevante enn noen gang.

Det merker Onspot, som siden 1977 har utviklet løsninger tilpasset nordiske vinterforhold.

Det hele startet med ideen om å gi sjåfører ekstra veigrep uten å måtte gå ut og montere kjettinger på hjulene i snø og mørke.

Røtter fra 1915

Historien om automatiske snøkjettinger går helt tilbake til 1915, da ideen ble patentert av W.H. Putnum i New York.

Men det var først i 1977, da den svenske oppfinneren Göran Törnebäck utviklet de første moderne automatiske snøkjettingene for en lokal melkebil, at teknologien ble til en praktisk løsning for vintertrafikken.

Dette la grunnlaget for løsningen som i dag heter Onspot – utviklet for å hjelpe tunge kjøretøy trygt gjennom krevende vinterføre.

Siden VBG Group kjøpte Onspot i 1991, har teknologien gått fra å være en spesialløsning for nordiske veier til et internasjonalt produkt som i dag brukes på alt fra lastebiler og busser til utrykningskjøretøy.

– Onspot er litt som en forsikring. Det er ikke noe man håper å få bruk for hver dag, men når situasjonen først oppstår, er det avgjørende å ha det på plass, sier Per Mikkelsen, Vice President Sales i VBG Truck Equipment, som har fulgt Onspots utvikling gjennom flere tiår.

Måles på tid

Ifølge Mikkelsen handler Onspot om mer enn bare snø og is. Transportbransjen er blitt mer effektiv, og sjåfører møter stadig strengere krav til leveringstider, sikkerhet og oppetid.

– Sjåførene blir kontinuerlig målt på tid og effektivitet. Derfor er det avgjørende at de har riktig utstyr tilgjengelig når værforholdene blir krevende, sier Per Mikkelsen.


Han beskriver sjåfører som moderne håndverkere som må kunne stole fullt og helt på utstyret sitt.

– Man sender jo ikke en elektriker ut til et høyspentanlegg uten ordentlig sikkerhetsutstyr. På samme måte bør sjåfører ha løsninger som gjør arbeidsdagen tryggere.

Med automatiske snøkjettinger slipper sjåførene også å gå ut av kjøretøyet i snø, mørke og trafikk for å montere manuelle kjettinger – en situasjon mange tidligere har vært nødt til å håndtere.

En teknologi som blir stadig mer relevant

I dag utvikler Onspot løsninger for både tunge og lettere kjøretøy, og selskapet opplever økende interesse fra nye markeder og kjøretøysegmenter.

Senere i år lanserer de en ny løsning tilpasset lettere kjøretøy som varebiler, ambulanser og minibusser. Den lover YrkesBil å komme behørig tilbake til.

– Transportbehovet blir ikke mindre. Kravene til effektivitet blir ikke færre. Og været blir ikke mer forutsigbart. Derfor kommer vi også til å se et større fokus på løsninger som kan bidra til sikkerhet og fremkommelighet på vinterveiene, sier Mikkelsen.

Nesten 50 år etter at Göran Törnebäck monterte de første automatiske snøkjettingene på en svensk melkebil, har Onspot blitt en del av den moderne transportinfrastrukturen i Norden.

Powered by Labrador CMS