Forskjell i grep mellom trekkvogn og tilhenger kan i verste fall få uheldige konsekvenser. Heldigvis finnes løsninger.

– Behøver ikke tilhengerdekkene være like gode?

Vinterdekkene på styrende og drivende aksler blir stadig bedre. Men tilhengerdekkene er fortsatt bare underlagt et minstekrav om M+S-merking. Det kan være en uheldig kombinasjon, mener Torleiv Dalen Haukenes i BestDrive Norway.

Publisert

Da det for noen år siden kom nye regler for vinterdekk på kjøretøy over 3 500 kilo, ble det stilt krav om 3PMSF-merking, det såkalte alpesymbolet, på dekkene på fram- og drivaksler.

Så er det i bransjen diskutert opp og ned i mente hvorvidt dette er godt nok, all den tid symbolet også kan settes på dekk som slett ikke er det vi i Norge forbinder med vinterdekk.

Den diskusjonen skal vi ikke ta nå, men for tilhengerdekkene ble kravet imidlertid stående ved M+S-merking.

For å lese +saker på Yrkesbil.no må du være registrert bruker.

Er du registrert bruker, men får ikke tilgang? Kontakt kundeservice på e-post: abo@bilforlaget.no

Allerede betalende abonnent på papirutgaven?

Få digital tilgang uten ekstra kostnad

Registrer deg her

Gratis prøveperiode!

Få digital tilgang i 2 måneder
- helt uforpliktende

Registrer deg her

Har din prøveperiode gått ut?

Se våre alternativer for abonnement

Klikk her

Ønsker du abonnement for flere brukere kan du kontakte oss på e-post: abo@bilforlaget.no eller tlf: 23 03 66 00
Powered by Labrador CMS