– Med dagens regelverk må håndverkere ta førerkort for lett lastebil dersom de skal bruke el-varebiler med vekt over 3 500 kilo sammen med tilhenger. Dette fremstår i realiteten som et tilhengerforbud for våre medlemmer, sier Harald Hansen i Byggmesterforbundet.

Økende press for å oppheve «tilhengerforbudet» for elvarebiler

Norges Bilbransjeforbund krever umiddelbar ikrafttreden av de nye førerkortreglene, som åpner for å kjøre elvarebil på inntil 4.250 kilo med tilhenger på B-førerkort. Samtidig forener Byggmesterforbundet og Bilimportørenes Landsforening krefter, med samme oppfordring.

Publisert

De tre bransjeorganisasjonene har nå henvendt seg til Stortinget for å be om at førerkortregelverket endres så raskt det lar seg gjøre, og advarer i motsatt fall mot uheldige konsekvenser.

Stortinget skal nemlig i løpet av de nærmeste ukene ta stilling til representantforslaget om økt vektgrense for førerkort klasse B (personbil), som YrkesBil omtalte i sommer.

Formålet med forslaget er blant annet å gjøre det mulig for personer med ordinært sertifikat i klasse B å kjøre el-varebil med vekt i sjiktet 3 500 – 4 250 kilo med tilhenger inntil 3 500 kilo.

For å lese +saker på Yrkesbil.no må du være registrert bruker.

Er du registrert bruker, men får ikke tilgang? Kontakt kundeservice på e-post: abo@bilforlaget.no

Allerede betalende abonnent på papirutgaven?

Få digital tilgang uten ekstra kostnad

Registrer deg her

Gratis prøveperiode!

Få digital tilgang i 2 måneder
- helt uforpliktende

Registrer deg her

Har din prøveperiode gått ut?

Se våre alternativer for abonnement

Klikk her

Ønsker du abonnement for flere brukere kan du kontakte oss på e-post: abo@bilforlaget.no eller tlf: 23 03 66 00
Powered by Labrador CMS