Coxx X-Low chassiset som hydrogenvarebilen bygges på.

IAA Transportation 2026:

Nederlandsk hydrogen-debutant

Coxx, som nå selvfølgelig heter Coxx Mobile Systems, er en av tre partnere som viser en varebil med hydrogendrift på IAA i Hannover.

Publisert

IAA 2026

I år holdes den tyske bilutstillingen IAA i Hannover, og konsentrerer seg om laste- og varebiler og alt som hører med. Messen åpner tirsdag 15. september og stenger søndag den 20. Hver dag åpner den for publikum kl. 09.00.

SAMLESIDE: Her finner du alle IAA-nyhetene på YrkesBil.no

Dette er en annen form for null-utslipps varebil: en med brenselceller.

Coxx er en av de tre som har samarbeidet om å få frem produktet. 

Selskapet startet så langt tilbake som i 1916, og fremstilte eikehjul i tre for hestekjøretøy.  Så de kan jo påstå det er Mobile Systemer de har jobbet med hele tiden.

Nå har den virksomheten resultert i en linje der de bygger meget varierte påbygg på kjente understell. Alt fra luksuslimousiner på Sprinter-størrelse, via kassevogner til biltransportører og redningsbiler.

De har også en egen linje med lavgulvs chassis bygget fra et modulbasert byggesett slik at de også her har muligheter til en rekke varianter etter kundens ønske og behov.

Det er en av deres X-Low chassiser som er basis for den nye bilen. 

Det betyr en gulvhøyde på 57 cm, med muligheter for flere typer påbygg.  Man kan også legge gulvet på 76 cm, så man kommer over hjulene og kassene ikke tar opp gulvplass.  Det er karosserifabrikken Hartog-Est som har bygget det vi får se av den ferdige bilen. De har flere alternativer på biler opptil 4.250 – som altså kan kjøres med B-sertifikat.

Brenselcelle-løsningen kommer fra E-Lions H2 som her baserer sin løsning på Toyotas brenselcelle-teknologi. Velprøvd, med andre ord.

Det er ikke sagt noe om kapasiteten på tankene, men rekkevidden er oppgitt til 450 kg og fylling på ti minutter, samtidig som vi blir lovet hengermulighet på inntil 3.500 kg.

De tre partnerne kaller dette den første brenselcelle-varebilen spesielt beregnet på urban innsats, men hva den skal hete aner vi ikke.

Neppe Coxx Hartog-Est E-Lions håper jeg.

Powered by Labrador CMS