Volkswagen, Ford og Mercedes-Benz var blant merkene som bidro til et byks i registreringen av nye varebiler med fossildrevet motor på årets siste sommerdag (ifølge kalenderen).

Dieselinnspurt i varebilmarkedet før avgiftsøkning

I dag gjeninnføres avgiftene på pumpeprisen for bensin og diesel. Men også avgiftene for å kjøpe varebil med bensin- eller dieselmotor øker i dag. Det ble synlig i registreringstallene på siste dag i august.

Publisert

Det er kanskje ikke alle som husker at det blir skjerpet engangsavgift på fossildrevne varebiler fra i dag.

Men enigheten i revidert nasjonalbudsjett i juni kunne i år by på en helt ny vri for norsk bilbransje: Økt engangsavgift fra 1. september for nye varebiler med bensin‑, diesel‑ og ladbare hybrid‑drivlinjer.

Det gir hver ny fossil varebil 15.000 kr i økt kjøpsavgift.

For å lese +saker på Yrkesbil.no må du være registrert bruker.

Er du registrert bruker, men får ikke tilgang? Kontakt kundeservice på e-post: abo@bilforlaget.no

Allerede betalende abonnent på papirutgaven?

Få digital tilgang uten ekstra kostnad

Registrer deg her

Gratis prøveperiode!

Få digital tilgang i 2 måneder
- helt uforpliktende

Registrer deg her

Har din prøveperiode gått ut?

Se våre alternativer for abonnement

Klikk her

Ønsker du abonnement for flere brukere kan du kontakte oss på e-post: abo@bilforlaget.no eller tlf: 23 03 66 00
Powered by Labrador CMS