– Vi har utviklet programmene i tett dialog med bransjen, sier Carl-Erik B. Kullmann, seniorrådgiver for landtransport i Enova.

Enova med «nye» støtteprogram:
– Utviklet i tett dialog med bransjen

Enova lanserer to «nye» støtteprogram som de håper skal hjelpe flere transportselskaper forbi dørstokkmila til elektriske lastebiler.

Publisert

Støtteprogrammene er ifølge Enova designet for å støtte lastebileiere og transportører i overgangen til mer bærekraftige løsninger.

Og grunnen til at vi skriver «nye» i anførselstegn, er at den ene ordningen egentlig er en relansering av tidligere ordning. 

Men la oss se på den nye ordningen først: 

Forprosjekt for utslippsfri tungtransport

Dette støtteprogrammet skal gjøre det enklere å komme i gang med utslippsfri tungtransport, mener Enova. 

Programmet støtter planlegging før kjøp av elektrisk kjøretøy og lader. Du kan bruke egne timer, eller kjøpe rådgivning. 

«Målet er å senke terskelen for å utforske mulighetene, og legge til rette for en grønnere framtid», heter det fra det statlige støtteorganet.

Relansering – Bedriftslading for tunge kjøretøy

Dette støtteprogrammet åpner nå på nytt, og tilbyr støtte til å etablere dedikert ladeinfrastruktur. 

«Vi vil få opp bruken av elektriske tungbiler ved å støtte etablering av ladeanlegg der kjøretøyene står over lengre tid. Det er typisk på natten, under lasting eller ved depot», begrunner Enova. 

Anlegget skal i hovedsak etableres for faste brukere og deres behov, med mulighet for noe salg til andre aktører. 

Dette programmet var aktivt fra 2022 til 2024, og i den perioden støttet Enova over 1800 ladepunkter.

– Vi har utviklet programmene i tett dialog med bransjen. Mange har delt erfaringer, behov og kommet med innspill. Det har vært avgjørende i arbeidet med disse støtteprogrammene, sier Carl-Erik B. Kullmann, , seniorrådgiver for landtransport i Enova. 

Mener Enova styrkes

I sitt forslag til Statsbudsjett 2026 foreslår regjeringen en reduksjon i overføringen til Klima- og energifondet (som forvaltes av Enova) i 2026 sammenlignet med 2025, men understreker at nivået likevel er betydelig høyere enn i 2021.

Her er oversikten over endringene i Enova-støtten:

1. Reduksjon i 2026: Regjeringen foreslår å redusere overføringen til Klima- og energifondet med om lag 1,9 milliarder kroner i 2026.

2. Samlet bevilgning: Den foreslåtte bevilgningen til fondet i 2026 er totalt 7,2 milliarder kroner.

3. Årsak til reduksjonen: Nedgangen fra 2025 til 2026 skyldes i hovedsak at øremerkede midler til punktutslippsprogrammet ikke videreføres. Av reduksjonen på 1,9 milliarder kroner er 1 milliard kroner midler som Stortinget i 2025 øremerket til tiltak i kvotepliktig sektor.

4. Langsiktig sammenligning: Til tross for reduksjonen fra 2025, er den foreslåtte bevilgningen på 7,2 milliarder kroner i 2026 3,9 milliarder kroner høyere enn i 2021. 

Regjeringen understreker at dette gir Enova betydelige midler til å støtte utvikling av klima- og energiteknologi, og fremhever at økt bevilgning til Enova rettet mot tungtransporten er identifisert som den største enkeltkomponenten som bidrar til utslippsreduksjon i fremskrivingen mot 2030. 

1,2 milliarder kroner av Enova-bevilgningene har vært rettet mot tungtransporten, og regjeringen skriver at «effekten av Enova-overføringene forventes å tilta over tid i takt med at andelen utslippsfrie lastebiler og langdistansebusser på veiene øker».

Powered by Labrador CMS