Registreringstallene for nye varebiler lå langt bak tidligere nivåer helt til tampen av fjoråret. Tross innspurten, vil ikke BIL friskmelde varebilmarkedet.

Ikke friskmeldt: De to siste ukene sto for hele 12 % av volumet

Bilimportørene tror ikke varebilmarkedet er tilbake på gamle nivåer: - Den sterke opphentingen henger først og fremst sammen med de varslede endringene i avgiftene.

Publisert

Gjennom store deler av 2025 lå registreringen av nye varebiler godt under nivået målt mot samme periode året før.

En sterk sluttspurt gjennom fjerde kvartal bidro imidlertid til at det ble registrert 29.650 nye varebiler i 2025, opp 7,8 % sammenlignet med 2024, ifølge tall fra OFV.

Dette er bedre enn de tre foregående årene, men drøyt 6 % lavere sammenlignet med gjennomsnittlig antall nyregistreringer i varebilsegmentet de siste ti årene.

El-andelen i varebilsalget fortsatte å øke i fjor, og endte til slutt på 45,2 %, viser tall fra OFV.

Det er en økning på nærmere 16 prosentpoeng sammenlignet med året før.

Varelagertømming før avgiftshopp

Regjeringen varslet gjennom Statsbudsjettet for 2026 en økning av engangsavgiften på varebiler med forbrenningsmotor på mellom 8.000 og 16.000 kroner.

Samtidig ble de lette elektriske varebilene fritatt for trafikkforsikringsavgift.

Registreringstallene for 2025 viser at varebilmarkedet fikk et etterlengtet oppsving mot slutten av året. Faktisk sto de to siste ukene for hele 12 % av samlet antall registeringer i fjor.

Til sammen ble det registrert 1.104 flere dieselvarebiler de to siste ukene av 2025 sammenlignet med de samme ukene i 2024.

- Vi tror imidlertid ikke at varebilmarkedet er tilbake på gamle nivåer, sier Harald J. Andersen, direktør i Bilimportørenes Landsforening (BIL).

- Den sterke opphentingen mot slutten av året henger først og fremst sammen med de varslede endringene i avgiftene og et ønske om å redusere beholdningen av varebiler med forbrenningsmotor før 2026.

Svake tider i byggenæringen påvirker

Andersen peker på at varebilmarkedet fortsatt preges av at det er svake tider i store deler av byggenæringen, og at dette også påvirker etterspørselen etter nyttekjøretøy:

- Byggenæringen representerer en stor og viktig kunde i nyttekjøretøysegmentet. Over flere år har bransjen opplevd utfordringer med færre oppdrag og en presset økonomi, sier Andersen.

- Dette påvirker evnen og viljen til å fornye bilparken i en situasjon der det heller ikke er noen umiddelbar markedsforbedring i sikte.

De ti største varebilmerkene i 2025:

  1. Volkswagen 10.168 (34,29 %) +8,08 %
  2. Ford 5.658 (19,08 %) -1,43 %
  3. Toyota 4.927 (16,62 %) +32,98 %
  4. Mercedes-Benz 2.726 (9,19 %) -18,75 %
  5. Peugeot 1.537 (5,18 %) +4,34 %
  6. Maxus 799 (2,69 %) +70,73 %
  7. Isuzu 734 (2,48 %) +30,60 %
  8. Citroën 680 (2,29 %) -0,73 %
  9. Opel 629 (2,12 %) -27,70 %
  10. KGM 438 (1,48 %) +271,19 %

Tungt ned på tungt

På lastebilområdet var det en markant nedgang i antall registrerte nye lastebiler i 2025. 

Tre av fire nye lastebiler hadde dieselmotor i fjor.

El- og biogassandelen gikk opp med 3,8 prosentpoeng fra året før til 26,9 %. 

- Nødvendig med insentiver og tiltak

Medlemmene i BIL har stilt seg bak Stortingets mål om at alle nye lastebiler som selges i 2030 skal være nullutslipp/biogass.

Medlemmene i BIL har stilt seg bak Stortingets mål om at alle nye lastebiler som selges i 2030 skal være nullutslipp/biogass.

Samtidig presiserer man at målet bør være en ambisjon innenfor de delene av tungbilsegmentet der de teknologiske løsningene er tilgjengelige og konkurransedyktige.

- Tallene for 2025 viser at det fortsatt trengs sterke virkemidler og tiltak for å øke elandelen innenfor nyttekjøretøyparken ytterligere, sier Andersen.

- Vi mener regjeringen bør få fortgang i arbeidet med å legge til rette for nullutslippssoner i og rundt de største byene. Samtidig må det legges enda bedre til rette for en markedsbasert utbygging av et godt ladetilbud.

- Uten økt innfasing av enkle, kraftfulle og ubyråkratiske tiltak for å kutte utslippene fra veitrafikken og de tunge kjøretøyene vil det bli svært vanskelig å nå klimamålene Norge har meldt inn under Parisavtalen, avslutter BIL-direktøren.

Powered by Labrador CMS