-
Volvo Car Stor-Oslo:
Servicemarkedsleder
-
RøhneSelmer AS:
Nybilselger – Privat og Næring
-
Bertel O. Steen Tønsberg:
Mekaniker/Tekniker
-
Møller Bil Skadesenter Orkdal:
Biloppretter/Lakkerer
-
Viking Kontroll AS:
Leder drift og utvikling
-
RøhneSelmer AS:
Innkjøps og kvalitetsansvarlig
-
Bilia Insignia:
Teamleder Verksted, Insignia
-
Autoplan AS:
Salgssjef
-
Alt i Alt AS:
Bilmekaniker / Stedfortreder for Teknisk leder
-
Alt i Alt AS:
Teknisk Leder
-
Sekkingstad Bil AS:
Faglært bilmekaniker
-
RSA Bil Romerike:
Mekaniker/tekniker - RSA Bil Romerike
-
BilXtra Skøyen AS avd Asker:
Bilmekaniker
-
Subaru Norge AS:
Teknisk Trener & Teknisk Support
-
RøhneSelmer AS:
Nybilkoordinator
-
Frydenbø Bil Ålesund AS:
Bilmekaniker
-
Bilia Xpeng:
Servicesjef, Xpeng Drammen
-
RøhneSelmer AS:
Mekaniker
-
RøhneSelmer AS:
Servicerådgiver
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
RSA Bil Arendal:
Bilselger - RSA Bil Arendal
-
Bertel O. Steen AS:
Produkt- og ordrekoordinator
-
RSA Bil Oslo:
Mekaniker/tekniker - RSA Bil Oslo
-
Norwegian Mobility Group AS:
Leder for serviceskolen
-
RSA Bil Forus:
Bilmekaniker
-
Rettedal Bilkontroll AS:
EU-kontroll, produksjon og lager, kombinert stilling
-
RSA:
Forhandlerkonsulent - RSA Deler og Tilbehør
-
Toyota Haugesund AS:
Salgssjef
-
Bilbutikk1 as Avd Ås:
Kundemottaker / Delelagermedarbeider
-
Sulland Lier:
Mekaniker
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
-
Tide Verksted AS, Avdeling Voss:
Mekaniker tyngre- og lette kjøretøy
Nytt testopplegg i YrkesBil
YrkesBil har i 20 år gjennomført tester av vogntog. De siste årene har vi kjørt et program det har tatt en lang dag å gjennomføre, men for å få frem flere utfordringer for kjøretøyet og flere svar legger vi nå om testopplegget helt. Vi ønsker rett og slett å forbedre produktet.
Vi har tre forskjellige måter å gjennomføre tester på. Vi kjører varebiler med last i daglig trafikk en ukes tid før vi bedømmer en varebil. De større kassebilene og distribusjonsbiler kjører vi med fullt lass gjennom en egen distribusjonsløype. På den 11 mil lange løypa er kjøringen på god vei begrenset til noen få km.
Vogntogtest
Vår vogntogtest er tredje variant. Den var i en årrekke en enkel rute fra Oslo til vektstasjonen nord-øst for Arendal og retur, men etter hvert som den sørlandske hovedveien ble stadig finere, ga den stadig dårligere grunnlag for våre vurderinger. En test av et vogntog i Norge skal foregå på varierte veier, derfor er ruta lagt om til å bli Oslo-Bamble-Gvarv-Notodden-Kongsberg-Drammen-Oslo, en rute på 35 mil.
Etter hvert som lastebiler stadig har fått mer avansert utstyr, ikke minst innen elektronikk og IT, er det mer å sette seg inn i for å kunne vurdere bruk og nytte. Vogntogtester vil heretter ta to dager og vi får en kveld hvor det blir tid til å se på en lang rekke detaljer vi så langt ikke synes har fått nok oppmerksomhet.
Utfordrende veier
Før første test i den nye løypa har vi kjørt den opp, vi har funnet bakker som vi har nøyaktig målt opp for å foreta målinger av effekt og hastighet opp bakken og retardasjon ned. For å finne ut nøyaktig hvor lang løypa er, foretok vi måling ved hjelp av en bil med påmontert kalibrert utstyr som registrerte hver meter.
Testløypa byr på veier med dårlig asfalt og lange seige bakker, dette gir oss svar på en rekke spørsmål som er relevante å stille når vi tester vogntog. Det er en fordel at deler av ruta fortsatt er den samme, vi kan av den grunn blant annet sammenligne dieselforbruk med tidligere kjørte vogntog, og vi kan bygge videre på bakketesten opp Lierbakken.
Abonnement
Ønsker du å lese realistiske tester av nyttekjøretøy, nytt fra bransjen, presentasjoner av nye modeller og ny teknikk, for å nevne noe av innholdet i YrkesBil, kan du bestille et abonnement. Du vil da få tilsendt YrkesBil hele 15 ganger i året og du sparer 20% i forhold til løssalgsprisen.