-
Tellnes Autosenter AS:
Tungbil- og lettbil Mekanikere
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
Xpeng Motors (Norway) AS:
Regional Ettermarkedsleder
-
Rettedal Bilkontroll AS:
EU-kontroll, produksjon og lager, kombinert stilling
-
Alfie Bilskade AS:
Biloppretter
-
Bilia Drammen:
Bilmekaniker, Volvo/ Xpeng Drammen
-
Bilia Norge:
Bilmekaniker, BMW Skøyen
-
Tryg:
Salgssjef Bilkanalen Enter og Tryg Forsikring
-
Werksta Bergen Åsane:
Verkstedleder
-
Strømmen Bilverksted AS:
Bilmekaniker - Personbil
-
DNB Bank ASA:
Bruktbilselger
-
Andresen Karosseri AS:
Biloppretter
-
Bilhuset Viken AS:
Teknisk Leder
-
DNB Bank ASA:
Sales Manager
-
RG Mobility AS:
Takstmann
-
RG Mobility AS:
Key account Manager
-
Bilservice AS:
Bilmekaniker
-
Hovfaret 17B:
Ledige kontorplasser
Lastebiler kjører selv i kø
20 prosent av alle lastebilulykker skjer i køsituasjoner. Både Volvo og Mercedes åpner for at lastebilene kan kjøre selv i kø.

- Hvor langt kan bilen kjøre på egen hånd? spurte jeg da Mercedes denne uken lanserte nye Actros.
Bilen kan nemlig leveres med cruisekontroll og avstandsradar som fungerer helt ned til 0 km/t.
Jeg har foreløpig ikke fått noe utdypende svar.
Antagelig er det heller ikke noe ”problem”. Systemet er vel kjent og vel fungerende i personbil. Men i personbiler er det ganske lite sannsynlig at man forlater førerplassen annet enn for å gå ut av bilen. Det er for vanskelig å flytte seg rundt i bilen.
Kjent teknologi i nye omgivelser åpner imidlertid nye muligheter.
For i den luksuriøst utstyrte Gigaspace-hytta på nye Actros – med sitt nye SoloStar Consept (luksus for en sjåfør) kan det vel bli høyst fristende å sette seg over i ”loungen” på høyre side når køen kryper bedøvende sakte mot horisonten? Og la bilen passe seg selv?
Omtrent slik jeg har fotografert Mercedes Trucks toppsjef Hubertus Troska på bildet under, her i nye Actros med SoloStar Consept.
Ergo kan det være greit å ha en sensor som forsikrer bilen om at det faktisk sitter en våken person i førersetet – ikke bare en bag med skittentøy.
Se bilder fra Actros lanseringen her.
Nå viser det seg at Volvo jobber aktivt med et hjelpesystem for sjåføren i slike køsituasjoner. Automated Queue Assistance (AQuA), heter det på engelsk, og har til hensikt å kunne overta for sjåføren i saktegående kø.
AQuA er nylig demonstrert i Gøteborg i sammenheng med HAVEit (Highly Automated Vehicles for Intelligent Transport), som er et EU-støttet program for å utvikle intelligent samspill mellom kjøretøy.
- Systemet trenger mer utvikling, så det er nok en stund til vi ser systemet på veien, sier Volvos ”sikkerhetssjef” Carl Johan Almqvist.
Han opplyser at AQuA-systemet bruker et kamera for å forsikre seg om at det sitter en våken person bak rattet.
- Og det er alltid et spørsmål om hvorvidt vi i det hele tatt får brukeren til å stole på og føle seg komfortabel med slike systemer, legger han til.