Årets viktigste og største bransjetreff er i gang

 Arrangørene forventer besøkende fra hele transportbransjen og mer enn 200 utstillere til Transportmessen i Lillestrøm som åpnet torsdag. Se bildegalleri nederst i artikkelen.

Publisert

Transportmessen representerer en viktig arena for salg, markedsføring og relasjonsbygging på tvers av hele bransjen.

Utendørsarealet var badet i sol på åpningsdagen.

Her samles aktører for å vise frem og se på nyheter, utveksle erfaringer, bygge verdifulle relasjoner og gjøre business.

Totalt sett dekker messen over 20 000 kvadratmeter, fordelt på alle haller, i tillegg til at det er et stort uteareal med mange aktiviteter og utstillinger.

Trond Andersen (f.v.), kundedirektør hos NOVA Spektrum, Kjell Olafsrud, markedsdirektør i NLF, og Dag Edvartsen, prosjektleder hos NOVA Spektrum er godt fornøyd med å være i gang med Transport 2026.

Bransjens fremtid

På Transportmessen møter du daglige ledere, transportkjøpere, lastebil- og busseiere, sjåfører, turoperatører, statlige/kommunale innkjøpere, logistikksjefer og folk som jobber med IT-løsninger.

– I tillegg forventer vi flere hundre studenter og skoleelever fra relevante skoler, altså bransjens fremtidige ansatte, sier Dag Edvartsen, prosjektleder hos NOVA Spektrum.

Det blir mange spennende aktiviteter som kjetting NM-finale, utstillerfest og veteranbilutstilling for å nevne noe.

– I tillegg er Forsvaret tungt til stede på Transportmessen med en stand på 2000 kvadratmeter. På et eget område kan publikum forsøke seg på Forsvarets fysiske tester, sier Edvartsen.

Forsvaret viser mye tøft utstyr og bruker messen som rekrutteringsplattform, særlig til mekanikerfagene.
Mange ville lytte, da sjefene for de største lastebilimportørene snakket under åpningen av Transport 2026. Messen samler det meste fra bransjen som kan rulle, krype og gå, til både faglig og sosialt påfyll.

Høyaktuelle temaer

Norges Lastebileier-Forbund (NLF) sørger for et bredt fagprogram på konferansen som arrangeres under messen. Seminarene er åpne og gratis for alle messens besøkende.

Konferanseprogrammet under messen vil belyse mange av de utfordringene og endringene bransjen står overfor.

– Temaer som det kommende Euro 7-regelverket, nye EU-forordninger og digitale løsninger som elektroniske fraktbrev vil stå sentralt, sier Kjell Olafsrud, markedsdirektør i NLF.

Som medarrangør stiller NLF også med en stor stand sammen med samarbeidspartnere.

For de som vurderer en karriere bak rattet, vil NLF ha et sterkt fokus på rekruttering gjennom sin etter hvert så velkjente «Følg drømmen»-tilhenger.

Her vil det være mulig å møte representanter fra Opplæringskontorene og profilerte sjåfører.

– Vi kommer til å ha sjåfører fra Norske Truckers der. Blant annet kommer Steffen fra serien «Tolletaten» på fredagen, forteller Olafsrud.

Volvos nye generasjon FH Electric fikk mye oppmerksomhet på messens første dag.
Det samme fikk den nye Scania 660-trekkvognen til Haugo Spesialoppdrag, lakkert i Flåklypa-tema.

Kjetting-NM og utstillerfest

Som et fast og populært innslag blir det også i år arrangert NM i pålegging av kjetting på fredagen, hvor landets raskeste skal kåres.

I tillegg vil flere offentlige aktører være til stede. Tolletaten, som stiller med skannerbil, Statens vegvesen og Enova for å nevne noen. Det blir også en utstillerfest.

– Vi har høye forventninger til årets utgave og gleder oss til å ta imot utstillere og besøkende i slutten av april. Alt ligger til rette for at Transportmessen på Lillestrøm nok en gang blir et viktig samlingspunkt for hele transportbransjen, sier Trond Andersen, kundedirektør hos NOVA Spektrum.

Powered by Labrador CMS