Et nettverk av fyllestasjoner for flytende biogass er på vei til Nord-Norge.

Denne delen av landet har manglet biogass-stasjoner – nå skjer det noe

Barents NaturGass har besluttet å investere i tre fyllestasjoner for biogass i Troms og Finnmark. Først ut er Alta, der stasjonen etter planen skal stå ferdig i september 2027. Hver stasjon får en investeringsramme på rundt 15 millioner kroner.

Publisert

Barents NaturGass har tatt investeringsbeslutning for stasjoner i Alta, Nordkjosbotn og Bjerkvik.

Stasjonen i Alta skal bygges på Skillemo, et område tilrettelagt for tungtransport og med nærhet til større transportkunder. Den skal etter planen stå ferdig i september 2027. Deretter følger stasjonene i Nordkjosbotn og Bjerkvik.

Ifølge Stig Ove Hjelmevoll, direktør for forretningsutvikling i Barents NaturGass, er investeringsrammen på rundt 15 millioner kroner per stasjon.

Stig Ove Hjelmevoll, direktør for forretningsutvikling i Barents NaturGass.

Selskapet mener biogass kan dekke transportbehov der batterielektriske kjøretøy foreløpig kommer til kort når det gjelder rekkevidde eller kapasitet.

– Våre fyllestasjoner skal sikre at man kan kjøre tunge lastebiler på biogass fra Nord-Finland via Alta, og videre sørover gjennom Nordland og ned til Vestlandet og Europa. Biogass gir en rekkevidde på opptil 800 kilometer under realistiske forhold for fulle vogntog i nordiske vinterforhold, sier Hjelmevoll.

Skal betjene tungtransporten

Plasseringen på Skillemo i Alta er valgt blant annet med tanke på transportbedrifter som har behov for å kjøre lange distanser. ASKO er blant de aktuelle kundene i området.

Selskapet distribuerer matvarer til NorgesGruppens butikker fra Å i Lofoten til grensen mot Russland. Det innebærer et omfattende transportnettverk der biogass kan bli et alternativ til diesel.

Målet med de tre stasjonene er å etablere en korridor for biogassdrevet tungtransport gjennom Nord-Norge og videre sørover. Stasjonene skal også bidra til å knytte transporten i nord tettere sammen med eksisterende fyllestasjoner på Vestlandet og videre mot Europa.

Langsiktig arbeid med infrastrukturen

Barents NaturGass har over lengre tid arbeidet med planer om et nettverk av biogasstasjoner i Nord-Norge. Selskapet deltok i Grønt landtransportprograms (GLP) biogasspilot, som ble avsluttet i 2024.

Pilotprosjektet skulle bidra til raskere utbygging av fyllestasjoner for flytende biogass i Nord-Norge og på Vestlandet. Ifølge GLP er et nettverk allerede etablert på Vestlandet, mens mangelen på lokalprodusert biogass har forsinket utbyggingen i nord.

Bjørn Røst Kjørmo i GLP mener investeringsbeslutningene viser betydningen av langsiktig arbeid med infrastruktur for fossilfri transport.

– I biogasspiloten var målet å etablere og øke utbyggingstakten av fyllestasjoner for flytende biogass i vest og i nord. På Vestlandet er et nettverk allerede på plass, mens i Nord-Norge har mangel på lokalprodusert biogass forsinket utbyggingen. Jeg vil berømme Barents NaturGass for deres stayerevne, og det er svært gledelig at vi nå også ser begynnelsen på et nettverk av biogasstasjoner i nord, sier Kjørmo.

Han håper at utbyggingen av fyllestasjoner etter hvert kan følges av lokal produksjon av biogass.

– Rå Biopark har lenge arbeidet med planer om produksjon, og jeg håper vi snart får positive signaler om oppstart av deres lokale biogassproduksjon, sier Kjørmo.

Barents NaturGass ble etablert i 2005, med bakgrunn i at naturgass fra Snøhvit-anlegget i Hammerfest gjorde LNG tilgjengelig i Nord-Norge. Selskapet bygget Nord-Norges første LNG-terminal, som ble satt i drift i 2006, og selger og distribuerer gass til blant annet industri, skip, fjernvarme og boliger.

Powered by Labrador CMS