-
Ragn-Sells Autoparts AS:
Salgssjef
-
Ragn-Sells Autoparts AS:
Selger proffmarked
-
Gromstad Auto AS:
Operativ salgssjef Audi
-
Premium Cars Stor-Oslo:
Selger Zeekr
-
Møller Bil Åsane:
Nybilselger Skoda
-
Electric byMEDHUS AS:
Detailer / Bilklargjører
-
RSA BIL Fredrikstad:
Bilmekaniker/tekniker - RSA BIL Fredrikstad
-
Autoringen AS:
Key Account Manager
-
RSA BIL Drammen:
Bilmekaniker/tekniker - RSA BIL Drammen
-
Sulland Bil Drammen:
Daglig Leder
-
Mobile AS:
Forhandlerutvikler servicemarked
-
Mobile AS:
Ambulerende kundemottager
-
RN Norge:
Warranty Specialist
-
RSA Bil Trondheim:
Bilselger - RSA Bil Trondheim
-
RSA Bil:
Mekaniker/tekniker - RSA BIL Trondheim
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
-
RSA BIL Kristiansand:
Servicerådgiver - RSA BIL Kristiansand
-
Motor Forum AS, Oslo:
Mekaniker
-
Volvo Car Stor-Oslo, Ryen Bruktbil:
Selger
-
RøhneSelmer AS:
Nybilselger – Privat og Næring
-
Bertel O. Steen Tønsberg:
Mekaniker/Tekniker
-
Møller Bil Skadesenter Orkdal:
Biloppretter/Lakkerer
-
Viking Kontroll AS:
Leder drift og utvikling
-
Alt i Alt AS:
Bilmekaniker / Stedfortreder for Teknisk leder
-
Alt i Alt AS:
Teknisk Leder
-
Sekkingstad Bil AS:
Faglært bilmekaniker
-
BilXtra Skøyen AS avd Asker:
Bilmekaniker
-
Subaru Norge AS:
Teknisk Trener & Teknisk Support
-
RøhneSelmer AS:
Nybilkoordinator
-
Frydenbø Bil Ålesund AS:
Bilmekaniker
-
RøhneSelmer AS:
Mekaniker
-
RøhneSelmer AS:
Servicerådgiver
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
Norwegian Mobility Group AS:
Leder for serviceskolen
-
Rettedal Bilkontroll AS:
EU-kontroll, produksjon og lager, kombinert stilling
-
RSA:
Forhandlerkonsulent - RSA Deler og Tilbehør
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
Fremtidens varebil
Prøvekjørt
Bare storbrukertester gjenstår før bilen kommer i salg. ZE ser ut som en helt vanlig Kangoo.
I grillen er det riktignok en luke som skjuler batteriladingskoblingen. Og bilen har selvsagt ingen drivstofftank – men under varerommet ligger litiumbatterier.
Også bak rattet er det lite som skiller fra en vanlig Kangoo. Bilen har automatgir, og en måler i dashbordet viser hvor mye strøm det er på batteriene. Og bilen ruller helt lysløst. Det eneste man kan høre er rullestøy fra Michelins grønne dekk med lav rullemotstand.
Med batterier og elmotor veier 1410 kilo. I trafikken er den heller ingen form for sinke. Bilen har fullverdig akselerasjon og høyst anstendig toppfart.
Perfekt for distribusjon
Renault setter nå Kangoo Z.E. ut på mer omfattende brukertester i Frankrike, Spania og ikke minst i Israel. Disse landene satser stort på elektriske biler. Israel er sammen med Norge blant de ledende.
Les også:
- Elektrisk Vito prøvekjørt
- Norske el-Kangoo i 2001
- Kangoo får nytt ansikt i 2003
- Kangoo overrasker i 2007
- Mercedes-Kangoo i 2011?
OG LES KOMMENTAR: HVA MED EL-AVGIFTENE?
Elektriske Kangoo oppgies med en rekkevidde på 160 km. Men det å sette rekkevidden på en elektrisk bil er ikke lett. Alt er avhengig av temperatur, kjøremønster og topografi. Mest teller temperaturen, og mange har erfaring for at rekkevidden synker til det halve om temperaturen faller under 0-streken.
Derfor vil en el-varebil i første rekke ha sin funksjon der kjører faste ruter. Det tar fra 6 til 8 timer å lade batteriene helt. Men en hurtigladingsprosess på 10 minutter gir 50 km, og etter 20 minutter skal batteriet ha nådd 80 prosent kapasitet.
Renault mener det er behov for å bygge ut et nett av hurtigladere for elbiler – og håper at dagens bensinstasjoner vil finne det klokt å satse på hurtigladere.
På lag med store aktører
Rundt 60 store internasjonale konsern og organisasjoner blir en del av Renaults satsning. Det inkluderer selskaper som Leaseplan og ikke minst el-leverandører som franske EDF og et titalls miljøorganisasjoner.
- Kangoo er bare en av fire elektriske biler Renault lanserer de kommende årene, sier administrerende direktør Tom Arne Mellbostad i Renault Norge. For interessen for elbil er ikke blitt mindre etter at Nissan Leaf ble kåret til årets bil i Europa. Nissan eies som kjent av Renault. De øvrige Renault-modellene blir etter alt å dømme storbilen Fluence (produseres i Tyrkia) og småbilene Twizy og Zoe.
- Men Kangoo er kanskje særlig spennende, sier Melbostad. Han åpner for norsk lansering og salg fra årsskiftet 2011/2012.