Plasseringen der riksvei 7 og riksvei 52 møtes må kunne sies å være et strategisk knutepunkt for trafikken mellom Oslo og Vestlandet.

Åpner ny tungbilladestasjon på knutepunktet mellom øst og vest

Hurtigladestasjonen på døgnhvileplassen på Gol har fem dedikerte ladepunkter for elektriske lastebiler og busser. 

Publisert

Bakgrunnen for etableringen er et tydelig uttrykt ladebehov fra transportører som kjører på øst–vest-korridoren, kombinert med Statens vegvesens arbeid med å utvikle et mer bærekraftig veinett for tungtransporten. 

Gol døgnhvileplass er fra før et etablert stoppested for sjåfører, med tilrettelagte parkeringsplasser og hvilefasiliteter – nå supplert med dedikert infrastruktur for elektriske vogntog.

Fem ladepunkter på 400 kW hver er installert.

Det er selskapet Fastcharge AS som har etablert ladestasjonen, i samarbeid med Statens vegvesen.

– Denne stasjonen er et godt eksempel på at samarbeid lønner seg, sier Paal Berg, CEO i Fastcharge. 

Fastcharge-sjef Paal Berg (f.v.), Gol-ordfører Heidi Granli (Ap) og seksjonsleder Tomas Moen fra Statens vegvesen under åpningen av tungbilladestasjonen på Gol onsdag.

Behovet for lading av tunge kjøretøy på strekningen mellom øst og vest har vært kjent lenge, og både transportører og offentlige aktører har pekt på Gol som et naturlig knutepunkt. 

– Når vi planlegger og bygger i fellesskap, kan vi sørge for at ny infrastruktur faktisk treffer de transportrutene som finnes i dag. Erfaringene fra Gol viser at slike samarbeidsmodeller kan brukes andre steder i landet når tungtransporten skal elektrifiseres, sier Berg.

Flere elektriske lastebiler var på plass på åpningsdagen.
Fem ladepunkter på 400 kW hver er satt opp.

Gol er også et viktig punkt i Statens vegvesens arbeid med å legge til rette for grønnere godstransport på de store transportkorridorene.

– Gol er et viktig knutepunkt der riksvei 7 og riksvei 52 møtes, med flere tusen kjøretøy i døgnet og en betydelig andel tungtrafikk. Ladestasjonen på Gol gjør at vi nå for alvor åpner opp for elektrisk tungtransport på rv 7 og korridoren Oslo–Bergen, sier Tomas Moen, seksjonssjef i Statens Vegvesen.

Et godt utbygget ladenettverk for tunge nyttekjøretøy er en viktig forutsetning for å lykkes med omstillingen til en klimavennlig og bærekraftig transportsektor, mener Norgesgruppens grossistselskap Asko, som også var til stede på åpningen onsdag. 

Asko-sjåfør Bjørn Tore Nyhus benyttet muligheten til å lade litt på åpningsdagen for den nye ladestasjonen.

– Det nye ladeanlegget på Gol muliggjør at enda flere av våre transportruter kan utføres med elektriske lastebiler, sier Marius Råstad, logistikksjef transport i Asko Norge.

Åpningen på Gol samlet representanter fra myndigheter, energisektoren og transportbransjen.

Gol-ordfører Heidi Granli (Ap), Tomas Moen (Statens vegvesen), Victoria Lervik (Hafslund) og Roy Wetterstad (NLF) holdt innlegg, før deltakerne fortsatte til Kjersti’s Mat & Vinhus for lunsj. 

I tillegg stilte flere transportører – blant annet Asko, Tonerud Transport og Sundbrei Transport – med elektriske lastebiler som ga de fremmøtte anledning til å se tungbillading i praksis og dele erfaringer.

Fastcharge AS

Eies av Hafslund, som igjen eies av Oslo kommune. 

Fastcharge utvikler og drifter høyeffekts ladestasjoner som er dedikert til elektriske lastebiler og busser. 

Selskapet tilrettelegger for modulvogntog og andre store kjøretøy på ladestasjonene. 

Et nettverk av ladestasjoner på strategiske knutepunkter bygges for tungtransporten som for eksempel Alnabru i Oslo, Rudshøgda, Furulund, Ramsum og nå Gol. 

Nettverket vil utvides videre i 2026 med flere lokasjoner langs sentrale korridorer mot Vestlandet og Trondheimsområdet.

Powered by Labrador CMS