Ny Sprinter – hogd i stein

Hogd i stein er et fint norsk uttrykk Det betyr at det som står der er litt sikrere enn ord i sand. Derfor, en gang til: Mercedes kommer med en ny Sprinter!

Publisert

Hvorfor det er overraskende er ikke helt klart for denne nedskriveren. Men Mercedes-Benz har åpenbart hatt et enormt behov for å fortelle verden dette – på nytt. Og de betrakter «nyheten» som så viktig at den er utstyrt med sperrefrist til kl. 12.00 i dag.

Budskapet er altså at «Mercedes-Benz gjenoppfinner transporter/van for tredje gang – nesten 130 år etter at Carl Benz oppfant hele dette segmentet.»

Interessant nok i seg selv, for leser man pressemeldingen litt nøyere får vi beskjed om at Benz oppfant den motoriserte transporteren i 1896 – i praksis vil det si at noen bygde passende karosserier på hans to modeller fra den gangen: Victoria og Velo(ciped).

Men det hører jo også med til denne historien at Mercedes-Benz feiret sine første 100 år i 1986 – det gikk altså ti år etter at Daimler og Benz hadde bygget hver sine biler før noen fant ut at de også kunne benyttes som transportere – hvis du tror på denne versjonen.

Nydelig reproduksjon av en 1899 engelskbygd Benz «MPV», sammen med den første antydningen av fremtiden.

Klart for 130 års feiring

I kortene ligger det jo da også at vi kan regne med en 130 års feiring for Mercedes sine transportere neste år.

Synd, bare, at de ikke registrerte varemerket transporter. Ber du Wikipedia om Transporter kommer det nok opp en VW-versjon – eller tre – lenge før Mercedes-Benz sine bidrag dukker opp.

Men heldigvis – og der kan vi stole på en av de eldste bilprodusentene i verden – det finnes en veteran.

De har så mye å ta av at de fant et Velo chassis som ble omsorgsfullt restaurert, samtidig som håndverkerne i Klassik-avdelingen gjenoppbygde det karosseriet som den engelske Benz-representanten solgte i 1899.

Eldre varebil enn det har de ikke funnet ennå.

Marcel Minter snakket historie og plutselig fikk vi et tilsynelatende steinhoggerinntrykk av hvordan den kommende Sprinter skal se ut.

Name dropping

Marcel Minter presenterte bilen for oss, han er sjef for Strategi og bærekraft hos Mercedes-Benz Vans. Han kunne også fortelle at karosseriet kunne byttes ut med et fireseters personbil-karosseri – ikke akkurat uvanlig på den tiden – så her hadde vi med andre ord «verdens første MPV»!

Carlos Zafrane, produkt manager i det samme selskapet gjorde den andre presentasjonen som stort sett dreide seg om den kommende Sprinterens digitale innhold som blir helt enormt og som vil være det samme for «hele Mercedes sin portfolio».

Jeg spurte om det gjaldt lastebilene også. Svaret var at det kunne han ikke si noe om, siden det var et helt annet selskap nå.

Disse to herrene erstattet Thomas Klem, sjefen for Mercedes-Benz Vans, og Andreas Zygan, varebilgruppens utviklingssjef som også skulle vært med på samlingen og klare for et intervju eller to.

Hvorfor begge uteble og det ikke ble anledning til å spørre om resultatene i 3. kvartal (som ikke blir lagt frem før den 29. oktober) fikk vi ikke vite.

Hogd i stein. Virkelig?

Men Minter viste i hvert fall en historisk film om 30 år gamle Sprinter som altså skal vises i gjenoppfunnet versjon neste år. En film såpass full av meisler og klubber og steinsprut at da det på scenen bak ham plutselig dukket opp en gedigen monolitt på 650 x 275 x 250 cm var førsteinntrykket at her hadde en av Vigelands etterkommere vært i sving.

Den var egentlig ganske imponerende.

Men ved nærmere kontroll viste det seg at det var et kunstfibermateriale som nok var mer modellert enn hogd.

På en av presentasjonene til Carlos Zafrane dukket det opp en anonym bil som liknet forbausende mye på den hemmelige konseptmodellen.

Hemmelig glimt

Men interessant allikevel for den skulle gi oss et inntrykk av hvordan nye Sprinter vil bli seende ut. Og det var relevant i denne settingen for etterpå ble vi ført inn i et «hemmelig» rom, foto og opptak og tegneforbud, der den kommende Sprinteren sto.

Hva skal jeg si? Flatsidet, den så særdeles effektiv ut, med en bakdører som designerne hadde jobbet hardt med. De skulle gi inntrykk av å være en solid safe – sa designsjefen for prosjektet som ikke en gang fikk lov til å si hva han het.

Men som ble litt hektisk da jeg spurte om det interne modell-navnet var W 446.

Hvorfor jeg trodde det?

Jeg måtte nesten fortelle dem at mockup’en var forsynt med en stor etikett der det sto W 446 og juni 2024.

(447 er etterfølgeren til Viano og Vito-modellene).

Når jeg ser tilbake fikk vi sommeren for to år siden beskjed om at de nye varebilplattformene skulle hete VAN EA-P, eller VAN.EA-C for henholdsvis personversjonen og vareversjonen. At de skulle presenteres i 2025 og komme i salg i 2026.

Nå ble det føyd til at alt karosseri foran B-stolpen blir identisk for de to versjonene (selvfølgelig stor forskjell på interiørene), bakenfor blir de derimot svært forskjellige.

Vision V, vist i Shanghai i april, er den to-eggede tvillingen til den kommende Sprinter. Alt foran B-stolpen er identisk på varebilen og på denne premium limousine versjonen.

Vist i Kina

Og dermed stemmer den veldig godt, den Vision V som ble vist i Shanghai i april der fronten hadde den samme massive grillen, og de samme falske luftinntakene foran hjulene, og den samme bratte stigningen opp til frontruten og de samme smale lyktene, trukket helt rundt hjørnet, som på den «hemmelige» bilen vi så.

Og det vil åpenbart ikke være noe problem å bytte ut resten med den firkantede boksen vi så – og som liknet frapperende på en «fiktiv» boks Zafrane pekte på da han skulle vise biler som ville få det nye operativsystemet.

Men hvis du skulle bruke monolitten for å lese deg frem til hvordan den kommende sprinteren ser ut, da må du være usedvanlig god til å lese konsepter.

Men dekorativ var den – jeg har allerede lagt inn et seriøst forslag på hva de kan bruke den til.

Kvartalstallene for Mercedes-Benz blir lagt frem om noen dager.

Da skal jeg komme tilbake både til dem, og litt mer av hva vi ble matet med for å få oss overbevist om at det kommer en nye Sprinter.

Hogd i stein, eller ei.

Powered by Labrador CMS