Vegdirektør Ingrid Dahl Hovland retter nå fokueset mot å få ned utslippene fra nyttekjøretøyene. Her fotografert ved en tidligere anledning.

– Nå gjelder det å få varebiler og lastebiler over på nullutslipp

Utslipp av klimagasser fra veitrafikken gikk ned med 6,1 prosent i 2024. Overgang til flere elektriske personbiler får mye av æren, og nå står varebiler og tunge kjøretøy for tur.

Utslipp av klimagasser gikk ned fra 8 millioner tonn CO2 i 2023 til 7,5 millioner tonn i 2024.

Totalt for alle sektorer i Norge er utslippene redusert med rundt 3,5 prosent til 45 millioner tonn CO2 i 2024. Veitrafikken bidro sterkt til at klimagassutslippene sank.

Mener politikken fungerer

– Det er gledelig at vi etter flere år med god klimapolitikk, bred elbilsatsing og solid arbeid fra transportsektoren, fortsetter å se en jevn nedgang i klimagassutslippene fra veitransporten, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård (Ap).

– Det viser at regjeringens tiltak fungerer, og at vi er på riktig vei, sier samferdselsminister i Norge, Jon-Ivar Nygård (Ap).

Vegdirektøren peker på tungbilene 

Vegdirektør Ingrid Dahl Hovland legger til:

– Vi skal ta kraftige kutt framover. Salgsmålet for personbiler er praktisk talt nådd. Nå gjelder det å få varebiler og lastebiler over på nullutslipp. Nasjonal transportplan legger opp til stor utbygging av ladestasjoner i kombinasjon med døgnhvileplasser for tunge kjøretøy vil stadig mer av transporten være nullutslipp, sier vegdirektøren.

Ligger godt an

Norge ligger godt an til å nå salgsmålet for personbiler innen utgangen av 2025. Hittil i år er 92 prosent av alle nye personbiler såkalt nullutslippskjøretøy.

I dag kjører 890 000 elbiler på norske veier. Av disse er 846 000 personbiler, 16 746 lette varebiler, 26 173 tunge varebiler og 2 100 lastebiler, ifølge Statens vegvesen.

Powered by Labrador CMS