Daimler Truck-sjef Karin Rådström og Mercedes-Benz Trucks-sjef Achim Puchert er rene rockestjernene kvelden før kvelden på IAA. Her med den overivrige kommunikasjonssjefen Andrew Johnson, som ville ha en selfie.

130 år med lastebiler – og full fart mot framtiden

HANNOVER: Daimler Truck brukte tradisjonen tro kvelden før IAA Transportation til å dra i gang sitt eget show. I år står 130 års lastebilhistorie, elektrisk langtransport, hydrogen, ny dieselteknologi og en tydelig beskjed til Europas politikere på menyen hos verdens største og eldste lastebilprodusent.

Publisert

IAA 2026

I år holdes den tyske bilutstillingen IAA i Hannover, og konsentrerer seg om laste- og varebiler og alt som hører med. Messen åpner tirsdag 15. september og stenger søndag den 20. Hver dag åpner den for publikum kl. 09.00.

SAMLESIDE: Her finner du alle IAA-nyhetene på YrkesBil.no

Det er blitt en mangeårig tradisjon at Daimler Truck tjuvstarter Europas (verdens?) største nyttekjøretøyutstilling, IAA Transportation i Hannover, med sin egen Media Night kvelden før selve messen åpner.

Søndag ble intet unntak.

Årets utgave har et ganske bredt register: Her er verdenspremiere på den elektriske eActros Lowliner, hydrogenlastebiler på vei ut i kundedrift, en eActros 600 som skal jorden rundt og en ny diesel-drivlinje.

Og mellom produktnyhetene kommer et tydelig politisk budskap, med en kraftig advarsel fra toppsjefen Karin Rådström.

Daimler Truck mener ikke at teknologien er hovedproblemet lenger. Utfordringen er å få kjøretøy, strøm, ladeinfrastruktur og økonomi til å henge sammen.

Joda, hun smiler bredt og stiller nok en gang i grønt for å understreke at de tar det grønne skiftet på alvor, men Karin Rådström advarer også om dramatiske konsekvenser dersom de ikke når utslippskravene EU pålegger produsentene.

– Våre kunder står overfor utfordringen med å balansere lønnsomhet, sikkerhet og overgangen til CO₂-fri transport samtidig. Vår oppgave er å gi dem de riktige løsningene for dette, sa Achim Puchert, sjef for Mercedes-Benz Trucks, under presentasjonen.

Den største konkrete lastebilnyheten er eActros Lowliner, som nå vises offentlig for første gang.

Lowliner for volumtransport

Dette er en 4x2-trekkvogn utviklet for volumtransport, der lav svingskivehøyde er avgjørende for å kunne kombinere bilen med megatrailere uten å overskride tillatt totalhøyde. Batteripakkene er derfor montert på langs i chassiset, i stedet for på tvers slik som på eActros 600.

600-versjonen får tre batteripakker på til sammen 621 kWh og en oppgitt rekkevidde på rundt 500 kilometer med full last. 400-versjonen har to batteripakker og 414 kWh, men den lavere vekten gir samtidig høyere nyttelast – rundt 24 tonn mot cirka 21 tonn for 600-utgaven.

Kundene kan bestille bilen fra tredje kvartal i år, mens serieproduksjonen ved Mercedes-Benz-fabrikken i Wörth etter planen starter i andre kvartal 2027. MCS-lading kommer i andre halvdel av 2027. Da skal Lowliner kunne lades fra 10 til 80 prosent på under 30 minutter.

Anleggsbilen eArocs er også på plass. En meget aktuell bil for Norge.
For to år siden var eActros 600 den store stjerna på Daimler-standen, og den har en stor rolle i år også. Siden serieproduksjonen startet mot slutten av 2024, har kundebiler i Europa kjørt mer enn 160 millioner kilometer.

160 millioner kilometer

Ifølge Daimlers analyse av anonymiserte telematikdata er halvparten av den daglige kjørelengden allerede over 400 kilometer, mens rundt 20 prosent er over 600 kilometer.

Det skal også bevises på en langt mer spektakulær måte.

Sjåføren og innholdsskaperen Tobias Wagner, kjent som «Elektrotrucker», legger ut på en rundt 45.000 kilometer lang ferd gjennom cirka 30 land med en eActros 600. Turen skal gå gjennom flere kontinenter og ulike klimatiske og infrastrukturelle forhold.

Rundt 80 ladestopp regner Tobias Wagner med å måtte ha på sin rundtur rundt jorden med denne spesialbygde eActros 600.

Poenget er ikke bare å sette en elektrisk lastebil på prøve. Daimler Truck vil også bruke turen til å samle erfaringer om hvor infrastrukturen fungerer – og hvor den fortsatt ikke gjør det.

Gammelt møter nytt. Gottlieb Daimlers lastebil fra slutten av 1800-tallet, og nye eActros.

Hydrogen som supplement

På hydrogenfronten er Daimler kommet et skritt nærmere kundedrift.

GenH2-lastebilene har nå tilbakelagt nesten 600.000 kilometer i kundetesting. På IAA vises neste generasjon, NextGenH2 Truck, som skal inn i en småserie på rundt 100 biler fra slutten av 2026. Nesten halvparten av bilene er allerede tildelt kunder.

Den første kunden blir Dachser. Logistikkaktøren skal fra slutten av året sette én flytende-hydrogenbasert brenselcelle-trekkvogn i daglig drift fra Karlsruhe, etterfulgt av ytterligere to biler innen midten av 2027. Daimler oppgir en rekkevidde på godt over 1000 kilometer.

Dachser-direktør Stefan Hohm ga i intervju med Mercedes-Benz Trucks-sjef Achim Puchert samtidig et interessant kundeperspektiv på hvorfor hydrogen fortsatt er aktuelt.

For Dachser handler det ikke om å velge batteri eller hydrogen, men om å bruke begge teknologiene der de passer best.

De lengste transportoppdragene over 1000 kilometer er nettopp der Hohm mener hydrogen kan utfylle de batterielektriske bilene.

– De største hindringene er fortsatt økonomi og strømnett

Under det nye «Customer Pulse»-innslaget fikk Dachser også anledning til å beskrive utfordringene fra kundesiden.

Dachser har mer enn 15.000 lastebiler i systemet og over 200 batterielektriske lastebiler i drift. Ifølge Hohm er det likevel de økonomiske inngangsbarrierene og tilgangen på strøm som er blant de største hindringene for videre elektrifisering.

Han peker blant annet på at mange av Dachsers europeiske avdelinger har begrenset tilgjengelig nettkapasitet.

Det passer godt inn i budskapet Daimler Truck selv kommer med denne kvelden: Det finnes lastebiler som kan gjøre jobben, men infrastrukturen og kostnadsbildet følger ikke nødvendigvis etter.

Karin Rådström kunne smile og puste lettet ut, da den nye Freightliner Cascadia etter noen oppstartsproblemer endelig kunne kjøre av scenen, slik at programmet kunne fortsette.

Milliardbøter i sikte

Det er her Karin Rådström blir tydeligst.

Daimler Truck peker på at EUs mål innebærer at utslippene fra nye tunge nyttekjøretøy skal ned 43 prosent innen 2030 sammenlignet med 2019.

Samtidig var markedsandelen for tunge batterielektriske lastebiler i Europa bare rundt to prosent i 2025. Daimler anslår at rundt 35 prosent av alle nye lastebiler i Europa må være batterielektriske eller hydrogendrevne i 2030 for at målet skal nås.

Karin Rådström, som er sjef for alle disse nyttekjøretøymerkene, mener avstanden mellom ambisjonene og virkeligheten er blitt for stor.

- Vi kan få rundt 120 millioner euro i bøter for hvert prosentpoeng målene bommes med. Et avvik på ti prosentpoeng vil dermed utgjøre rundt 1,2 milliarder euro – et beløp som i praksis vil kunne spise opp hele overskuddet i Daimler Trucks globalt, basert på 2025-tallene, sa Rådström.

Budskapet fra Hannover er derfor at EU bør se på regelverket på nytt og i større grad koble utslippskravene til den faktiske utbyggingen av infrastruktur og kundenes totale kostnader.

Det er en kraftig beskjed fra en av Europas største lastebilprodusenter.

Diesel er fortsatt med

Samtidig er det ingen tegn til at Daimler Truck mener dieselmotoren er ferdig.

Tvert imot presenteres Powerliner, en ny generasjon drivlinje for Actros og Arocs.

Motor, girkasse og aksler er utviklet som et samlet system, og Daimler oppgir inntil fire prosent lavere drivstofforbruk enn en tilsvarende forgjengermodell. Samtidig loves mer effekt, høyere dreiemoment og bedre kjøreegenskaper.

De nye OM 470- og OM 471-motorene skal etter planen være tilgjengelige i Actros og Arocs fra april 2027.

Daimler Trucks budskap er: Batteri og hydrogen der det fungerer, men også stadig mer effektive forbrenningsmotorer der elektrifiseringen foreløpig ikke gir et godt nok regnestykke.

Nye sikkerhetssystemer

Daimler bruker også IAA til å vise flere nye sikkerhetssystemer.

Active Cross Traffic Assist skal kunne oppdage biler og motorsykler som kommer raskt inn fra siden i kryss, og kan ved fare for sammenstøt gå fra varsling til automatisk bremsing.

Active Sideguard Assist 3 utvider samtidig svingassistenten til begge sider av bilen. Nytt er blant annet at systemet kan oppdage møtende trafikk når lastebilen svinger over førersiden. Begge systemene skal bli tilgjengelige på Actros og Arocs fra april 2027.

Active Drive Assist 3 er dessuten videreutviklet, mens Attention Assist 2 bruker kamera til å registrere tegn på distraksjon, tretthet og mulig mikrosøvn.

Noen glimt av fremtiden fikk vi også.
BharatBenz er Daimler Trucks indiske arm, som også viser fremtidskonsepter.

Førerløse lastebiler

På den amerikanske siden av konsernet fortsetter satsingen på autonom transport gjennom Torc.

Målet er å gjennomføre førerløs kjøring på offentlig vei i USA i løpet av 2026. Kommersiell bruk er ventet å starte fra 2027, med videre oppskalering fra 2028.

Det viser samtidig hvor forskjellig teknologiutviklingen kan se ut i ulike markeder. Mens europeisk tungtransport fortsatt diskuterer hvordan strømnettet skal bygges ut, arbeider Daimler i USA mot lastebiler som skal kjøre uten sjåfør i førerhuset.

Fremtidens Mercedes? Kanskje.

130 års jubileumsutgaver – to drivlinjer

Til slutt knytter Daimler Truck dagens utvikling tilbake til historien.

«130 Years Trucks Edition» markerer 130 år siden Gottlieb Daimler sto bak det som regnes som den første lastebilen.

Spesialmodellen kommer både som Actros L med dieselmotor og som eActros 600 – for første gang tilbys jubileumsutgaven altså med både forbrenningsmotor og elektrisk drivlinje. Totalt skal det bygges 400 biler, med rundt 30 spesielle utvendige og innvendige detaljer. Produksjonen starter i oktober.

Det er en ganske treffende avslutning på Daimler Trucks Media Night.

130 år etter at lastebilen ble oppfunnet, står produsenten med flere svært forskjellige teknologier på bordet. Batteri, hydrogen og diesel er alle med videre.

Spørsmålet som gjenstår, er ikke nødvendigvis hvilken teknologi som vinner.

Det er om Europa klarer å bygge infrastrukturen og skape økonomien som skal til for at de nye lastebilene faktisk kan tas i bruk i den skalaen politikerne har bestemt.

Powered by Labrador CMS