Når ladestasjonene for tungbil som er støttet av Enova står ferdig i år, vil det være omtrent ti elektriske lastebiler per hurtigladepunkt og lademuligheter langs en rekke hovedfartsårer, påpeker Kristin Bremer Nebben i Drivkraft Norge.

– Vi må slutte å male fanden på veggen

 – Det gjentas igjen og igjen at det ikke finnes lademuligheter for lastebiler. Vi må slutte å male fanden på veggen, sier lederen i bransjeforeningen Drivkraft Norge.

Publisert

BilJobb.no

Enova har støttet rundt 50 offentlig tilgjengelige ladestasjoner med nesten 300 ladepunkter langs norske veier som kun skal brukes av tunge kjøretøy. Mange er allerede bygget, og de fleste vil stå ferdig i løpet av 2026.

– Vi opplever at mange maler fanden på veggen og sier at det ikke finnes ladestasjoner langs vei for elektriske tungbiler. Den myten må vi avlive, for når det gjentas igjen og igjen vil det sette seg som en vedtatt sannhet hos transportørene, sier administrerende direktør Kristin Bremer Nebben i Drivkraft Norge, bransjeforeningen for selskap som selger lading og flytende drivstoff.

– Det er til syvende og sist transportørene som går glipp av en gyllen mulighet til å redusere utslipp og gi sjåførene sine en bedre arbeidshverdag med mer stillegående kjøretøy, fortsetter hun.

Foreningen mener de mest trafikkerte veiene alle blir dekket med ladestasjoner, så det vil bli mulig å kjøre elektrisk tungtransport mellom for eksempel Oslo-Trondheim og Oslo-Bergen. 

E18 og E39 via Kristiansand og Stavanger dekkes, i tillegg til en rekke andre strekninger, fremholder bransjeforeningen.

10 lastebiler per hurtiglader

Ifølge Statens vegvesen er det nå nesten 2 800 elektriske lastebiler på over 3,5 tonn på norske veier.

Når alle ladestasjonene med Enova-støtte står ferdig vil det være omtrent 10 kjøretøy per ladepunkt som er dedikert til elektriske lastebiler. 

Til sammenligning er det for personbilparken omtrent 85 elbiler per hurtigladepunkt.

Strategien for å stimulere utbyggingen av ladeinfrastruktur for tungtransporten er den samme som da Enova ga støtte til bygging av ladestasjoner for personbiler, for rundt ti år siden, påpeker bransjeforeningen.

– Den gang ble det gitt støtte til 500 hurtigladepunkter for elbil. Det utløste ladenettverket vi har i dag med over 10 000 hurtigladepunkter, bygget med private midler, sier Bremer Nebben.

Drivkraft Norge

Bransjeforeningen for selskaper som selger flytende drivstoff og energi.

De har blant annet Circle K Norge, Eviny Elektrifisering, Ionity, Mer Norway, Recharge, St1 Norge og Uno-X Mobility Norge på medlemslisten.

I 2017 byttet foreningen navn fra Norsk Petroleumsinstitutt (NP) til Drivkraft Norge. Navnebyttet er et resultat av bransjens kontinuerlige endring, og overgangen fra å være bensinstasjoner til å bli energistasjoner. 

NP ble opprettet 27. februar 1970, fordi det var ønskelig å ha økt representasjon overfor myndighetene, og ikke minst kunne drøfte bransjens tekniske problemstillinger i et forum.

Drivkraft Norge er lokalisert i Næringslivets Hus på Majorstuen. Foreningen er tilknyttet NHO gjennom Norsk Industri.

Powered by Labrador CMS